Nemzetközi történet:
A vitorlázás az 1980-as években kezdett népszerűvé válni a fogyatékkal élők körében. 1988-ban alakult az első, sportágat összefogó szervezet, az International Handicap Sailing Committee, amelyet később International Foundation for Disabled Sailing-re neveztek át.
2015-ben a Nemzetközi Paralimpiai Bizottság úgy döntött, hogy a 2020-ban esedékes Tokiói Paralimpiai Játékokon már nem lesz a vitorlázás a versenyprogram része. Magyarországon a paravitorlázás mint versenysport nem aktív, jelenleg nincs magyar versenyző.
Szabályok:
A vitorlázásnak három fajtáját különböztetjük meg: ezek a 2.4 mR (egy résztvevő ül csak a hajón), a SKUD18 (két személy) és a Sonar (3 személy). Minden verseny tizenegy körből áll, az indulók pedig beérkezésük sorrendjében pontokat kapnak, egyet az első, kettőt a második és így tovább. Az összes kör végén az a győztes, akinek a legkevesebb pontja van, pontszámításnál összeadják az összes kapott pontot, kivéve a legrosszabb eredményt. Büntetések a szabályok megszegése esetén járnak. Ennek során az érintett hajónak kitérőket kell tennie, ezzel hosszabbítva útvonalát.
Klasszifikáció:
A klasszifikációs vizsgálatokon négy funkciót vizsgálnak: a stabilitást, kézfunkciókat, mobilitást és a látást. A versenyzőket összesen 7 klasszifikációs csoportba osztják. A versenyzők egytől hétig kapnak pontokat a funkcióik stabilitása alapján, a legalacsonyabb pontszám jelöli a legalacsonyabb funkciót.
A klasszifikáció a vitorlázás fajtájától is függ. Az egyfős hajó esetén a versenyző sérülését tekintve nem tartozhat a legsúlyosabb sérültek csoportjába. Két fő esetén az egyik indulónak nőnek kell lennie, továbbá az egyik versenyzőnek TPA a másiknak TPB besorolással kell rendelkeznie. Három indulónál a versenyzők pontokat kapnak egytől hétig a fentebb leírtak szerint, a csapat összpontszáma pedig nem lépheti át a tizennégyet.
Forrás:
http://paralympics.org.uk/paralympicsports/sailing