Menüpontok

Major Endre bronzérmes asztaliteniszben, míg lovaglásban, sportlövészetben és kerekesszékes vívásban is eredményesek voltak a magyarok - Párizs2024 7. nap

Major Endre paralimpiai bronzérmet szerzett, Pálos Péter már biztosan érmesként zárja a paralimpiát. A kerekesszékes vívók tőr fegyvernemben, a sportlövők 50 méter pisztolyban voltak érdekeltek. Dr. Fonyódi Ildikó díjlovaglásban, Wermeser Zsombor országúti kerékpárban, míg Tunkel Nándor erőemelésben szerzett jelentős eredményeket hazánknak.

KERÉKPÁR (Clichy-sous-Bois)
13:51: Wermeser Zsombor (C5) országúti, férfi egyéni időfutam;
Wermeser Zsombor kilencedik helyen zárta az időfutamat 38:42.80-as időeredménnyel.

SPORTLÖVÉSZET (Chateauroux-i Lőtér)
09:30: Dávid Kriszitna (SH1) P4 mixed 50 m pisztoly, selejtező;
A BHSE paralimpikonja kilencedik helyen zárta a selejtezőt 533-6x körrel és nem jutott tovább a fináléba.

12:15: Dávid Kriszitna (SH1) P4 mixed 50 m pisztoly, döntő: nem jutott tovább.

09:30: Gurisatti Gyula (SH1) P4 mixed 50 m pisztoly, selejtező;
A rutinos paralimpikonnak ezúttal nem jött össze a döntőbe jutás, 23. helyen végzett 516-5x körrel.

12:15: Gurisatti Gyula (SH1) P4 mixed 50 m pisztoly, döntő: nem jutott tovább.

Fotó: Lénárt Márton/MPB

LOVAGLÁS (Versailles-i Kastély)
12.55: Fonyódi Ildikó (Grade V) PGP Test, selejtező;
Ildikó a 13. helyen végzett egy nagyon szép kűrt bemutatva, azonban így nem jutott tovább a következő fordulóba. „Felejthetetlen, fantasztikus. Én nagyon-nagyon szerettem. Rám pozitívan hatott a taps, az egyik favoritot olyan tapsvihar fogadta, hogy az egy picit összekuszálta a felépített bemelegítésünket. Ilyenkor én ezt ahhoz szoktam egy kicsit hasonlítani, mint hogyha így valaki elképzeli, hogy mondjuk egy Forma-1 versenyen beállítják 20 fokra és száraz útra a gumikat és az egész autót, majd utána hirtelen kitör egy vihar. Nálunk is ez volt és ilyenkor az edző, a lovas, a ló vagyis mindenki egy kicsit így újra kell állítson mindent. Erre relatíve kevés időnk volt. Ez sokszor szerencsefüggő is, hogy mondjuk a vihar kitörése és utána a befutó között mennyi idő telik el. Van, amikor kedvez, van, amikor nem. A lovak iszonyú érzékeny élőlények, és mindent - a körülményeket, a hőmérsékletet, a zavaró tényezőket, a zajokat - mi nem tudunk befolyásolni. Szerintem ilyenkor van a ló és lovas között ez a belső kapcsolat, az a belső kapocs, hogy ebből hogyan tudnak a leggyorsabban kisimulni. És én azt éreztem, hogy nagyon nehezen tudtuk elindítani, utána viszont sikerült a program végére teljesen kisimulni. Éreztem, ahogy a csizmám alatt dobog a kis szíve, és azt éreztem, hogy ahogy fújta ki a levegőt, egyre oldódott ő is, és én is, és ahogy mondtam, ott kellett volna elkezdjük.” – avatott be a kulisszatitkokba minket Ildikó. A 17 induló közül végül a 13. helyen zárt, így nem jutott be a legjobb nyolc közé. „A lóval száz százalékig, magammal egyáltalán nem vagyok elégedett, de én azt érzem, hogy nem teljesítettem rosszul. Ugye azért azt nem szabad elfelejteni, hogy azáltal, hogy nekem van egy lábprotézisem, egy kicsit mindig bennem van az a félelem is, hogy mi történik akkor, ha leesek, elveszíthetem a lábam, és megmondom őszintén, hogy azért nekem az sokkal fontosabb volt, hogy azt érezzem, hogy megvan a kontroll a ló fölött és saját magam fölött is. Nagyon kemény volt a 2023-as év, nem csak nekem, hanem az összes embernek, aki engem támogatott. Egy elképesztő csapat van mögöttem. Miattuk sajnálom az eredményt, nem magam miatt, hanem Magyarország és a mögöttem levő csapat miatt sajnálom.”

Fotó: Szabó Miklós / Nemzeti Sport

ASZTALITENISZ (South Paris Arena)
17:00: MS11 férfi negyeddöntő: Pálos Péter 3-0 Creange Lucas (FRA);
Pálos Péter ismételten megcsinálta! A hazai közönség előtt megverte a francia ellenfelét, így pedig biztosan érmesként fogja zárni a paralimpiát. "Itt vagyunk már jó néhány napja, és lélekben készülünk, hogy ha hazai játékossal játszunk, akkor ilyen körülmények várnak ránk. Számítottam rá, hogy minden pontnál hangrobbanás lesz, ahogy hallottam, másik asztalon is játszott francia, így sajnos poén közben is volt néha, ami azért rettenetesen zavaró. De nem ért meglepetésként, hogy ilyen volt a közönség." A magyar pingpongozó elárulta, az első négy kiemelt közül Créange-ot szerette volna ellenfélnek. "Úgy gondoltam, ellene van a legtöbb sanszom, 50 százalék. Általában egyszer én nyerek, egyszer ő, most folytattuk ezt a sormintát. Úgy érzem, őt kicsit agyonnyomta a hazai közönség" - mondta. "Titkon reménykedtem csak az éremben, úgyhogy a folytatásban már mindegy, mi történik, én már csak boldogan mehetek haza. Persze mindent megteszek majd az elődöntőben is" - zárta gondolatait a címvédő.

19.00: M1 férfi negyeddöntő: Major Endre 1-3 Davies Robert (GBR);
Major Endre paralimpiai bronzérmes asztalitenisz MS1 egyéni kategóriában, miután nem tudta legyőzni brit ellenfelét. 

Fotó: Víg Johanna / MPB

ERŐEMELÉS (La Chapelle Aréna)
12:00: Tunkel Nándor (49kg) férfi döntő;

A paralimpiai bronzérmes Rio de Janeiro után tért vissza a paralimpiára, és fantasztikus teljesítménnyel negyedik lett. "Az első gyakorlatom után kicsit összeomlottam, mert tudtam, hogy megvan az erőm, de valahogy a technika nem jött össze. Vissza kell majd néznem. A melegítőteremben próbáltam elengedni a történteket, és hergelni magam, hogy megvan az erőm. Az edzőm is sokat segített, a második gyakorlatomat pedig nagyon könnyűnek éreztem. Aztán ránéztem a kijelzőre és eldöntöttük, hogy harmadikra 162-őt vállalok, azt már sokszor megcsináltam. Amikor sikerült, már sejtettem, hogy meglehet a negyedik hely, azért is örültem annyira." - nyilatkozta az MTI-nek. Tunkel Nándort a verseny előtt családja, barátai, ismerősei egy hosszú, buzdító videóval lepték meg, amelyben mindannyian támogatásukról és szeretetükről biztosították, a versenyző erre reagálva azt mondta: "Imádom őket és alig várom, hogy hazaérjek!". A parasportoló még elárulta, hogy tavaly volt egy komoly sérülése, ezért rögös út vezetett számára a mostani versenyig, ráadásul a kvalifikációs viadalon, a kijutásért is kiemelkedőt kellett teljesítenie, ezért úgy érzi, két paralimpiát "nyomott le" rövid időn belül.

Fotó: Szalmás Péter/MPB

KEREKESSZÉKES VÍVÁS (Grand Palais)
A versenyszámok időpontjai tájékoztató jellegűek, csúszások miatt később rendezik meg azokat.

NYOLCADDÖNTŐ
10:10 női tőr B kategória nyolcaddöntő: Mező Boglárka - Anri Sakurai (JPN); 
A Törekvés SE versenyzője orvosi és sportszakmai döntést követően visszalépett a versenytől. 

10:40 férfi tőr A kategória nyolcaddöntő: Osváth Richárd 15-2 Kevin Damesceno (BRA);
11:10 női tőr A kategória nyolcaddöntő: Hajmási Éva 15-2 Clemence Delavoipiere (FRA);
11:10 női tőr A kategória nyolcaddöntő: Krajnyák Zsuzsanna 8-15 Xufeng Zou (CHN);

NEGYEDDÖNTŐ
12:40: férfi tőr A kategória negyeddöntő: Osváth Richárd 14-15 Kakan Akkaya (TUR);
13:10: női tőr A kategória negyeddöntő: Hajmási Éva 12-15 Xufeng Zou (CHN);

Fotó: Víg Johanna / MPB

VIGASZÁG
1. KÖR

13:10: női tőr A kategória vigaszág 1. kör: Krajnyák Zsuzsanna 15-4 Clemence Delavoipiere (FRA);

2. KÖR
14:10: férfi tőr A kategória vigaszág 2. kör: Osváth Richárd 15-5 Dariusz Pender (POL);
14:10: női tőr A kategória vigaszság 2. kör: Hajmási Éva 10-15 Nataliia Morkvych (UKR);
A Törekvés SE paralimpikonja nem bírt el az ukrán ellenfelével és összesítésben kliencedik lett.

14:10: női tőr A kategória vigaszság 2. kör: Krajnyák Zsuzsanna 15-13 Loredana Trigilia (ITA);

3.KÖR
15:10: női tőr A kategória vigaszság 3. kör: Krajnyák Zsuzsanna 15-14 Kyeong Hyo Kwon (KOR);
15:10: férfi tőr A kategória vigaszság 3. kör: Osváth Richárd 15-14 Oliver Watson Lam (GBR);

Fotó: Víg Johanna / MPB



4.KÖR
16:10: női tőr A kategória vigaszság 4. kör: Krajnyák Zsuzsanna 10-15 Judith Rodriguez Mendez (SPA);
A tizenkétszeres paralimpiai érmes magyar vívó nagy küzdelemben maradt alul a spanyol ellenfelével szemben. „Egyelőre nem tudom eldönteni, hogy örüljek vagy sem. Kettős érzések maradtak bennem a mai asszók után. Szerintem mindent ki tudtam zárni, nem zavart a közönség hangereje és még az sem, ha hátrányba kerültem. Igazság szerint még most is visszamennék vívni, folytatni szeretném ezt a jó szériát. Edzőm, Feczer Viktor azt mondta a koreai elleni asszót követően, hogy nem látott még ilyen összeszedetten vívni. Hiába volt visszahozhatatlan hátrányba, meg akartam csinálni bármi áron. Nem tudom hogyan sikerült ezt megoldanom, különleges érzés volt ez az egész. Talán ezt követően engedtem ki és ezért nem sikerült úgy megvívnom a spanyol ellen, ahogyan azt szerettem volna. Sajnálom, ebből most ez sült ki, azonban menni kell tovább. Még egy kis időbe fog telni még feldolgozom a páston történteket.”

16:10: férfi tőr A kategória vigaszság 4. kör: Osváth Richárd 4-15 Saichun Zhong (CHN);
A DEAC sportolója igyekezett felvenni a párbajt kínai ellenfelével szemben, azonban jobbnak bizonyult nála. Osváth Richárd ötödik helyen zárta a tőr fegyvernemet a párizsi játékokon. "Mai nap kijött hozzám a feleségem, a gyermekeim, a nővérem és édesanyám, és ahogy jöttem le a pástról az egytusos vereségem után, eszembe jutott, mennyi mindent kaptam már a vívástól. Ez egy játék, amit élvezni kell, még ha néha nehéz is, mert nagy a nyomás, és a végén nem mindig úgy sikerül, ahogy az ember szeretné. Nagyon jó volt az ágam, a török ellenfelem után egy olasz srác jött volna, nem volt kínai vívó, akik mindig erősek. Bíztam benne, hogy le tudom győzni, de fura volt a zsűrizés, néha olyanért intettek meg, amit el sem követtem, és ezek nagyon fel tudnak dühíteni, ilyen az igazságérzetem. Valami nem stimmelt a tőreinkkel sem, nem szólaltak meg a szúrásoknál, volt, hogy úgy éreztem, találtam, aztán mégse. De nem erre kell fogni. Valahogy nem éreztem, hogy tudnám a kínai ellenszerét, bármit próbáltam ellene, már kaptam is a tust. Ők otthon egy tucatnyian vannak, élet-halál harcot vívnak vívnak egymással, hogy ki jut ki a paralimpiára, és ezért fejlődnek, ezért ilyen gyorsak és erősek. Magyarországon sajnos nincs még egy olyan A-kategóriás kerekesszékes vívó, mint én, akivel együtt tudnék kezdeni. Így azért nehezebb. Régen sokszor napokig ostoroztam magam a versenyek után, ha nem nyertem, most megpróbálom élvezni egy kicsit. Elhoztam magammal a Békés harcos útja című könyvet Párizsba, próbálom megélni a jelent, úgy, ahogy van, mert ami igazán fontos, azt úgy is otthon vár rám: a családom, a feleségem és a gyerekeim. Próbálok így tekinteni erre az egészre, és lehet, hogy ha kijutok négy év múlva Los Angelesbe, fordul majd a kocka, és megint érmet nyerek."