2024. január 13-án harmadszor adott otthont az M4 Sport – Az Év Sportolója Gálának a Magyar Állami Operaház. A 2024-es év legkiemelkedőbb sportolóit, sportcsapatait és edzőit elismerő díjakat immár 67. alkalommal ítélte oda a Magyar Sportújságírók Szövetsége által felkért szakember-gárda, és 2015 óta ezen az eseményen díjazzák a fogyatékossport legjobbjait is. A női kerekesszékes vívók immár hatodik, Kiss Péter Pál parakajakos pedig ötödik alkalommal vehette át a nívós elismerést, a hölgyeknél azonban új győztes született Konkoly Zsófia paraúszó személyében. Az Év sportpillanata Csoboth Kevin Skócia elleni Eb-gólja lett, de hatalmas elismerés a magyar parasport számára, hogy 2023 után ismét felért egy parasport momentum a dobogóra, ezúttal Illés Fanni paralimpiai éremszerzése és nyilatkozata. Szabadidősport kategóriában is tartoltak idén a fogyatékossport szervezetek: a Magyar Szervátültetettek Szövetségének „Millió lépés az iskoládért” c. programja az Év közösségi sporteseménye kategóriában került be a legjobb háromba.
A fogyatékossport szövetségek és a Magyar Paralimpiai Bizottság által felállított tízes listákra csakis a nemzetközi szinten is kiemelkedő eredményeket elért parasportolók, speciális olimpikonok, szervátültetett sportolók, valamint siketlimpikonok kerülhettek fel, amit jól példáz, hogy egyes kategóriákban a világ- vagy Európa-bajnoki cím sem feltétlenül volt elég a legjobb háromba kerüléshez.
Az Év fogyatékos férfi sportolója kategóriában Kiss Péter Pál immár ötödik alkalommal vehette át a díjat, miután 2024-ben megvédte paralimpiai bajnoki címét Párizsban, ezzel a teljes magyar sportági delegáció legfényesebb érmét szállítva haza a Vaires-sur-Marne-i kajak-kenu központból. Mindehhez a szokásosnál is nagyobb kitartásra és akaraterőre volt szüksége a BHSE sportolójának, hiszen egy makacs kismellizom-sérülésnek köszönhetően a szegedi Európa- és világbajnokságot is ki kellett hagynia, illetve a párizsi indulása is veszélybe került, de – ahogy mondani szokás – minden jó, ha vége jó. „Jubileumi, ötödik alkalommal vehetem át ezt a díjat. Nagyon köszönöm a sportújságíróknak, akik idén is mellettem tették le a voksaikat. Gratulálok a többi jelöltnek is, erejükön felül teljesítettek. Köszönöm a Magyar Kajak-Kenu Szövetségnek, akik a tavalyi nehézkes indulása ellenére adtak még egy lehetőséget. Köszönöm a Honvédnak, hogy mellettem álltak és támogattak mindenben a felkészülésem során. Köszönöm a szurkolóknak, hogy felejthetetlen élményt biztosítottak. Köszönöm az edzőmnek, aki felkészített ebben a nehéz évben is. És szeretném külön megköszönni a családomnak, hogy ott voltak a paralimpián és támogattak” - mondta a díj átvétele után az immár kétszeres paralimpiai bajnok Kiss Péter Pál.
A díjat Kökény Bea olimpiai ezüst- és bronzérmes, világbajnoki ezüstérmes, Európa-bajnok kézilabdázó, valamint férje, Imre Géza olimpiai ezüst- és bronzérmes, világ- és Európa-bajnok párbajtőrvívó, a BHSE alelnöke adta át. A kategória dobogóján szerepelt még idén Pálos Péter kétszeres paralimpiai bajnok és Major Endre paralimpiai bronzérmes asztaliteniszezők. Az idei párizsi paralimpián mindketten bronzérmet szereztek egyéniben.
Az Év fogyatékos női sportolója kategóriában Konkoly Zsófia első alkalommal vehette át az elismerést. A női mezőny erősségét jól jelzi, hogy csak a top3-ba került jelöltek összesen nyolc (!) érmet szereztek csak a párizsi paralimpián, amelynek fele aranyérem volt. Zsófi két arany- (200 m vegyesúszás, 400 m gyorsúszás) és egy ezüstéremnek (100 m pillangóúszás) örülhetett a francia fővárosban, amellyel a teljes magyar küldöttség legeredményesebb sportolója lett. Edzője, Jancsik Árpád szintén a legjobb tízbe került Az év edzője kategóriában. „Nagy örömmel tölt el, hogy ezt a díjat ma én vehetem át. Nagyon köszönöm mindenkinek, aki rám szavazott, és külön köszönöm Illés Fanninak is a támogatást. Köszönöm a családomnak, a barátaimnak, az edzőmnek, az egyesületemnek és mindenkinek, aki mellettem állt az utam során. Szeretettel gratulálok Biának és Lucának is, valamint minden jelöltnek, aki itt van ma velünk” – mondta a háromszoros paralimpiai bajnok pécsi úszónő a díj átvételekor.
A díjat Rófusz Ferenc, Oscar-díjas filmrendező és Tarek Souei, az Ázsiai Paralimpiai Bizottság elnöke adta át. A kategória hármas döntőjébe jutott még Pap Bianka kétszeres paralimpiai bajnok úszó és Ekler Luca kétszeres paralimpiai bajnok atléta. Bianka három (egy arany, egy ezüst, egy bronz), Luca két éremmel (egy arany, egy ezüst) tért haza a 2024-es paralimpiáról.
Az Év fogyatékos csapata kategóriában idén immár hatodik alkalommal érdemelte ki a trófeát a női kerekesszékes vívóválogatott, ezúttal Hajmási Éva, Krajnyák Zsuzsanna, Madarászné dr. Mező Boglárka, Nádasdy Anna és Veres Amarilla összeállításban. Párizs nemcsak egy, de két misét is megért 2024-ben a hölgyek számára, akik az Európa-bajnokságon arany-, majd a pár hónappal később megrendezett paralimpián ezüstérmet szereztek a francia fővárosban. „Köszönjük, hogy itt lehetünk és újra a kezünkben tarthatjuk ezt a díjat! Az elmúlt év kicsit nehéz volt a számunkra: egészségügyi problémákkal küzdöttünk, abban sem voltunk biztosak, hogy részt tudunk venni a paralimpián. Viszont ennek a csapatnak olyan ereje van, ami a nehézségek ellenére is elrepített bennünket szeptember 5-én a paralimpiai ezüstéremig. Nagyon büszkék és boldogok vagyunk, hogy itt lehetünk. Köszönjük az edzőinknek, a klubjainknak és családjainknak, akik nélkül nem juthattunk volna el idáig” – nyilatkozta meghatottan az immár tizenháromszoros paralimpiai érmes Krajnyák Zsuzsanna a díj átvételét követően.
A díjat Eberhard Gienger tornászklasszis, a Gienger-szaltó német névadója, valamint Szabó László, a Magyar Paralimpiai Bizottság elnöke, egyben a gála kreatív adta át. A legjobb három között szerepelt még a csapatok között a hazánk eddigi legfényesebb téli siketlimpiai érmét szerző női siketlimpiai curlingválogatott (Flank-Tanító Dorottya, Kiss Anett, Kiss Gyuláné, Milanovic Alexandra és Pintér Zsuzsanna), valamint a 2024-ben Európa-bajnok szervátültetett asztalitenisz vegyespáros, Bácsi Bernát és Jakucs Edina.
A fentiek mellett a magyarországi fogyatékossport-mozgalom számára kiemelt jelentőségű, hogy az idei évben két integrált kategóriában, az Év sportpillanata közönségszavazáson, valamint az Év közösségi sporteseménye kategóriában is ott tudott lenni egy-egy fogyatékossport jelölt a legjobb három között.
Az Év sportpillanata kategóriában ráadásul – első körben – a közönség szavazatai alapján dől el, ki kerülhet a dobogóra, majd ezt követően egy szakmai zsűri választja ki a végső győztest. A nézők szavazatai alapján – Csoboth Kevin Skócia elleni Eb-gólja, valamint a magyar és német női kajakpárosok olimpiai öröme mellett – Illés Fanni úszó paralimpiai éremszerzése és azt követő nyilatkozata is a legjobb háromba került. Fanni olyat tett 2024-ben - kétszer is - amelyre rendkívül kevesen képesek az úszósportban: szülés után visszatérve, édesanyaként szerzett érmeket világversenyeken. Ráadásul a paralimpiai címvédése csupán egy hajszálon, négy századmásodpercen múlt. Ennek ellenére széles mosollyal az arcán, őszinte örömmel gratulált ellenfelének, az olasz Giulia Ghirettinek, hiszen az életben ők ketten jó barátnők. A verseny utáni nyilatkozataiban is kiemelte, hogy ez az arany most az olasznak járt, hiszen ő is sok ezüstöt „köszönhet” Fanninak. Illés Fanni a fenti cselekedeteivel nemcsak kitartásra és küzdeni akarásra tanított bennünket 2024-ben, hanem arra is, hogyan viselkedik egy igazi sportember! A kategória győztese végül Csoboth Kevin, a magyar férfi labdarúgó-válogatott játékosa lett, akinek ezúton is gratulálunk!
Az Év közösségi sporteseménye kategóriában idén először szoríthattunk egy fogyatékossport szervezet által koordinált jelöltért, a Millió lépés az iskoládért program tavalyi sikereinek köszönhetően. A Magyar Szervátültetettek Szövetsége által koordinált program egy népszerű applikáció segítségével, játékos verseny keretében ösztönzi mozgásra az iskolás korosztályt. A kategória nyertese végül a Kárpát-medencei Egyetemek Kupája lett, szerettel gratulálunk a szervező Budapesti Egyetemi Atlétikai Clubnak!
A sportoló kiválóságok mellett az esemény nívóját a hazai és külföldi díjátadók, a fellépő zene- és táncművészek, valamint az Operaház sajátos atmoszférája is emelték. A díjátadók sorában megjelent többek között Dr. Sulyok Tamás köztársasági elnök, Ian Thorpe többszörös olimpiai bajnok úszó és Antonin Panenka, egykori csehszlovák Európa-bajnok labdarúgó, a „panenkázás” névadója.
A további kategóriák nyertesei:
A Magyar Paralimpiai Bizottság részéről sok szeretettel gratulálunk minden nyertesnek és jelöltnek is, hiszen köztudott, hogy már a legjobb tízbe való bekerülés is emberfeletti sportteljesítményt kíván meg. Köszönjük a Magyar Sportújságírók Szövetsége, az M4 Sport, a műsorvezetők, díjátadók és a fellépő művészek színvonalas munkáját is. Sok sikert kívánunk minden sportolónak, csapatnak, edzőnek és sportvezetőnek 2025-ben is! Hajrá, magyarok!