2025. február 12-én a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Ludovika Arénájában rendezték meg a Magyar Parasport Napja 2025 (MPN2025) sajtótájékoztatóját. Az eseményen a nap két főszervezője, a Magyar Paralimpiai Bizottság (MPB), a Fogyatékosok Országos Diák-, Verseny- és Szabadidősport Szövetsége (FODISZ), továbbá a Nemzeti Sportfejlesztési és Módszertani Intézet, a házigazda Nemzeti Közszolgálati Egyetem, a Belügyminisztérium Fogyatékosságügyi Államtitkársága a Miniszterelnökség Aktív Magyarországért Felelős Államtitkársága, valamit a Semmelweis Egyetem Rehabilitációs Klinikája képviseltették magukat. A tájékoztatón a 2025. évi parasport nap nagykövetei, Fojt Sára, olimpiai bronzérmes és Kiss Péter Pál, paralimpiai bajnok kajakosok is megszólaltak. A sajtótájékoztató után inkluzív sportnapot is tartottak a helyszínen, amelynek keretében a bocciát és a parahokit próbálhatták ki a résztvevők.
A jövő héten nyolcadik alkalommal kerül sor a Magyar Parasport Napjára (MPN), amelynek célja, hogy minél szélesebb körben ismertté tegye a parasportokat és ösztönözze az inkluzív sportolás elterjedését. Az idei év újdonságaként a rehabilitációs intézetekkel bővül a résztvevők köre, a szervezők ezzel újfent szeretnék felhívni a figyelmet a fogyatékossággal élők sportolásának fontosságára.
Baji Balázs, az újonnan alakult Nemzeti Sportfejlesztési és Módszertani Intézet főigazgatója, az MPN 2022-es nagykövete a sportállamtitkárságot képviselve bejelentette, hogy idén tízmillió forinttal támogatják az eseményt.
„Nagyon fontos ez a kezdeményezés, amely ünnepli azokat az értékeket, amelyeket a sport, a parasport, egyben az inkluzív gondolkozás magában hordoz" - emelte ki a világbajnoki bronzérmes atléta, aki felidézte a három évvel ezelőtt történteket, amikor a paralimpiai bajnok Ekler Lucával közösen lehetett az MPN nagykövete, s mint mondta, ezáltal ő is érzékenyebb, elfogadóbb lett.
Az idei programsorozat egyik házigazdája a Nemzeti Közszolgálati Egyetem lesz, amelynek rektora, Deli Gergely megtisztelőnek nevezte, hogy otthont adhatnak a jövő pénteki "Együtt a pályán" inkluzív élménysport napnak, amelynek keretében játékokkal, adaptált sportokkal ismerkedhetnek meg az érdeklődők és egy minibajnokságot is rendeznek a Ludovika Arénában. Ahogy fogalmazott: ebben ők is megtalálják azt a küldetést, amely mindannyiukat mozgatja.
Révész Máriusz, Aktív Magyarországért felelős államtitkár a szerdai sajtótájékoztatón kiemelte: úgy tekint az általa vezetett államtitkárságra, mint egy wellbeing/jóllét államtitkárságra, amelynek az a feladata, hogy jobbá tegye az emberek életét és ha sikerül minél több embert megmozgatni, az egész ország egy kicsit jobbá, boldogabbá válik. Az államtitkár hozzátette: ha odafigyelünk azokra, akik nehezebb helyzetben vannak, sokkal többet kapunk vissza.
Az idei programsorozat a meglévő résztvevői kör mellett a rehabilitációs intézetek szólítja meg. Cserháti Péter, a Semmelweis Egyetem Rehabilitációs Klinikájának igazgatója és a Magyar Rehabilitációs Társaság elnöke beszédében a korábbi eseteit idézte fel, s azt mondta, kollégáival missziójuknak tekintik annak elősegítését, hogy a sérült sportolók teljes életet élhessenek, amihez nagyon jó eszköz a sport. Felhívta a figyelmet arra, hogy az általa vezetett intézet komplex, akadálymentes diagnosztikát és ellátást kínál.
A Magyar Parasport Napjának idei nagykövete két kajakos. A kétszeres olimpiai bronzérmes Fojt Sára azt mondta, nagy megtiszteltetés számára, hogy felkérték erre a szerepre. Felidézett egy személyes történetet, amely szerint az utánpótlás korosztályban még együtt versenyzett Boldizsár Dalmával, aki aztán egyik napról a másikra kerekesszékbe került, de tavaly együtt indulhattak Párizsban, ő az olimpián, korábbi sportolótársa pedig a paralimpián. Kiemelte: nagyon örül annak, hogy olyan sportágban versenyezhet, amelyben az ép és parasportolók számára együtt rendezik a viadalokat. A kétszeres paralimpiai bajnok Kiss Péter Pál pedig azt üzente a Lélekmozgató programban részvevő gyerekeknek, hogy találják meg a nekik megfelelő sportágat, és ez által érezzék meg a sport közöségformáló, motiváló erejét.
Szabó László, a szervező Magyar Paralimpiai Bizottság (MPB) és a Fogyatékosok Országos Diák-, Verseny- és Szabadidősport Szövetsége (FODISZ) elnöke felidézte az első hazai fogyatékos sportklub, a Halassy Olivér Sportegyesület 1970. február 22-ei megalakulását, és hogy ennek tiszteletére tartják minden évben ezen a napon az Magyar Parasport Napját. Ahogy mondta, a legfontosabb céljuk az, hogy eljussanak az emberekhez.
Az MPB és a FODISZ ebben az évben is tartalmas programokkal készül jövő pénteken és szombaton: meghirdetik a Lélekmozgató programot, melyben a belföldi és a külhoni óvodások, általános és középiskolások, illetve a felsőoktatás hallgatói testnevelés órákon próbálhatják ki az ajánlott sportjátékokat, vagy szemléletformáló programokon vehetnek részt. A hagyományoknak megfelelően az elhunyt paralimpiai bajnokokra koszorúzási ünnepséggel emlékeznek majd az Olimpia Parkban, a Testnevelési Egyetemen pedig paralimpiai bajnokok is elhelyezik a kézlenyomatukat. Jövő szombaton a Puskás Arénában nagyszabású ünnepséget rendeznek, a Paralimpiai Legendák Estjét, ezen adják majd át a 2024-es díjakat.
"A Magyar Parasport Napja legfontosabb üzenete a büszkeség. Legyünk büszkék arra, hogy a fogyatékkal élők a korlátozott lehetőségeikhez mérten mindent hozzátesznek a közös dolgokhoz. A fogyatékos emberek nem a probléma részei, hanem a megoldás" - jelentette ki Szabó László.
A sajtótájékoztató sportági bemutatóval ért véget, a jelenlévők a bocciát és a para jégkorongot ki is próbálhatták
A MPN2025 kiemelt eseményei:
Forrás:MTI, MPB
Kép: MPB (Tumbász Hédi)