Menüpontok

A Magyar Sport Napján a parasport hőseit is elismerték

Dr. Jeszenszky Attilát, Dr. Bejek Zoltánt és Szabó Kristófot is díjazták a fogyatékosok sportja terültén terén végzett munkásságukért, a Magyar Sportcsillagok Falára pedig újabb paralimpiai bajnok, Becsey János kézlenyomata kerülhetett fel a Magyar Sport Napján.

Jubileumi díjátadó ünnepséget tartott a Honvédelmi Minisztérium Sportért Felelős Államtitkársága a Puskás Arénában a Magyar Sport Napja alkalmából. Éppen 150 évvel ez előtt, 1875. május 6-án rendezte meg a Magyar Atlétikai Club (MAC) az európai kontinens első szabadtéri nemzetközi versenyét Budapesten, melynek tiszteletére 2000 óta a Magyar Sport Napjaként ünnepeljük ezen a napon.

A különleges évfordulóra megújított díjtárggyal készült a Sportért Felelős Államtitkárság, melyet a Magyar Művészeti Akadémia pályázatán nyertes Zsabokorszky Lili és Püspöki Apor iparművészek alkottak meg.

Az ünnepség keretében megtartott díjátadón Dr. Jeszenszky Attila kiemelkedő sportteljesítményének köszönhetően, életművének elismeréséül, Csík Ferenc-díjat vehetett át. Az 1984-es New York-i Paralimpiai Játékokon négy aranyérmet szerzett, ezzel ő hazánk legsikeresebb paralimpiai bajnoka. Fantasztikus sportolói pályafutása mellett a kettős karrier építését is szem előtt tartotta. Visszavonulását követően gyógyszerészként kezdett dolgozni, majd később patika vezetőként folytatta munkáját. Azóta további két gyógyszertárral bővítette vállalkozását, és a mai napig ezek irányításával foglalkozik. A Paralimpiai Bajnokok Klubja aktív tagjaként folyamatosan segíti a hazai parasport mozgalom fejlődését.

Kemény Ferenc-díjat vehetett át Dr. Bejek Zoltán, a sport területén kiemelkedő oktatói, tudományos tevékenysége elismeréséül. 1998 óta foglalkozik mozgássérült sportolókkal. 2000 óta a Magyar Paralimpiai Csapat csapatorvosaként kíséri hazánk sportolóit a paralimpiai versenyekre. Az MPB Sportegészségügyi Bizottságának elnöke. Mindemellett folyamatosan támogatja és segíti a parasportolók sérülésmentes felkészülését, szükség esetén ellátja mozgásszervi panaszaikat, valamint minden egészségügyi kérdésben rendelkezésükre áll az év bármely szakában. Nemzetközileg is elismert szaktekintély, világszerte tevékenykedik klasszifikátorként úszás és kajak-kenu sportágakban. Hozzáértésének, sokéves odaadó munkájának és profizmusának köszönhetően, irányításával a Magyar Paralimpiai Bizottság évente több alkalommal tud hazai mozgássérült klasszifikációs vizsgálatot tartani minden parasportág képviselője számára. Elkötelezettsége, tudása, célkitűzései a parasportolók eredményesebbé válásának támogatásában, kutatási és fejlesztési területeken végzett tevékenysége kivételesen értékessé, nélkülözhetetlenné és elismerésre méltóvá teszi a hazai parasport mozgalom számára.

Magas színvonalú szakmai munkájáért Miniszteri Elismerő Oklevélben részesült Szabó Kristóf, aki több, mint egy évtizede a Magyar Paralimpiai Bizottság munkatársaként segíti a hazai paralimpiai mozgalom fejlődését, támogatja a fogyatékossággal élő sportolók sikereit. Gazdasági igazgatóként gondosan felügyeli a Bizottság pénzügyeit, paralimpiai csapatvezetőként pedig immáron négy paralimpiai játékokon való részvétel előkészítését és lebonyolítását végezte el teljes odaadással és precíz szakmaisággal. Példaértékű elkötelezettségével a Magyar Paralimpiai Csapat empatikus támasza, a logisztikai kihívások megoldásának magasfokú ismerője. Elkötelezettsége és teljesítménye alapján a hazai paralimpiai mozgalom elismerésre méltó, példaértékű sportvezetője.

A három kiváló, parasportban tevénykedő szakember mellett többen is elismerésben részesülhettek a Puskás Arénában tartott díjátadón.

A Bay Béla-díjat, amelyet kiemelkedő edzői és nevelő-oktató tevékenységért ítélnek oda, Ács Lajosné, az Építők Atlétikai Club elnöke, atléta- és öttusaedző, Kárai Kázmér, az Újpesti Torna Egylet mesteredzője (atlétika, tájékozódási futás, öttusa), valamint Nyerges Attila, a Körös Dragon Sárkányhajó és Szabadidő SE vezetőedzője vehette át.

Dr. Jeszenszky Attila mellett Csik Ferenc-díjat Lőrincz Tamás olimpiai, világ- és Európa-bajnok birkózó, a Kozma István Magyar Birkózó Akadémia szakmai igazgatója, valamint Telegdy-Kapás Boglárka, olimpiai bronzérmes, világ- és Európa-bajnok úszó kapta.

Az Eszterházy Miksa-díjban, amelyet a sport népszerűsítéséért végzett kiemelkedő tevékenységért ítélnek oda, Czerpán István, a Pécsi VSK elnöke, Molnár Zoltán, a Magyar Edzők Társasága elnöke és Schneider Béla, a Magyar Labdarúgó Szövetség Fejér Vármegyei Igazgatóságának területi igazgatója részesült.

A Kemény Ferenc-díjat Dr. Bejek Zoltán mellett Gergelyfi Tímea, a Honvédelmi Minisztérium sportügyi kormánytisztviselője és Klenyán Tamás, a Budapesti Honvéd Sportegyesület, valamint a Magyar Vívó Szövetség gyúró-sportmasszőre vehette át.

A Kerezsi Endre-díjat, amelyet az iskolai, diák és egyetemi sport támogatásáért ítélnek oda, Dézsi György, a Xántus János Két Tanítási Nyelvű Gimnázium testnevelő tanára, Kádár Sándor és Kádárné Nagy Erzsébet, az Eötvös József Gimnázium nyugdíjas testnevelő tanárai, valamint Tolnai Nándor, a salgótarjáni Arany János Tagiskola testnevelő tanára érdemelte ki.

Miniszteri elismerő oklevélben részesült többek között: Bökfi János, a Magyar Súlyemelő Szövetség utánpótlás edzője, Juhász Péter, a Magyar Egyetemi-Főiskolai Sportszövetség főtitkára, valamint Vajda Krisztina, a Magyar Olimpiai Bizottság marketing munkatársa.

Kép: Nemzeti Sport

A díjátadó ünnepségek mellett a Magyar Sport Napja további különleges pillanattal is gazdagodott: hat kiváló sportember – köztük Becsey János paralimpiai bajnok – kézlenyomata került fel a Magyar Sportcsillagok Falára a Testnevelési Egyetemen. Becsey János az 1992-es barcelonai paralimpián két gyorsúszó versenyszámban is a dobogó legfelső fokára állhatott fel. Aktív versenyzői pályafutását követően a paraúszó csapat technikai vezetője, majd vezetőedzője lett. Jelenleg a Magyar Paralimpiai Bizottság elnökségi tagja, valamint a Paralimpiai Bajnokok Klubjának elnöke, így ma is meghatározó szerepet tölt be a hazai parasport életében.  Az eseményen paralimpiai bajnokunk mellett olyan legendák kaptak helyet, mint Egerszegi Krisztina, Fábián László, Kemény Dénes, Nagy Antal és Németh Miklós – együtt álltak színpadra, és közösen hagyták ott kézjegyüket a magyar sporttörténelmében.

Forrás: www.nemzetisport.hu