Menüpontok

Megtartotta éves közgyűlését a Magyar Paralimpiai Bizottság

A Magyar Paralimpiai Bizottság májusi közgyűlésén díjat vehettek át az elmúlt évek bajnokai és a parasportért tevékenykedő sportszakemberek, valamint a megjelent képviselők elfogadták az MPB 2024. évi beszámolóit és a 2025. évre vonatkozó költségvetéstervet.

Az éves közgyűlést ebben az évben díjátadó ünnepség is színesítette, ugyanis többen nem tudtak jelen lenni a februári, Magyar Parasport Napi díjátadáson. A májusi közgyűlésen vehette át a Magyar Paralimpiai Bizottsága elnöksége által alapított Halassy Olivér-díjat Czuth Gábor és Király Józsefné, akik az 1984-es New York-i Paralimpiai Játékokon ezüstérmet szereztek atlétikában. Málnai István-díjban részesült Hoffer József, aki Tatabányán végzett áldozatos munkájával életben tartja és folyamatosan újraépíti a parasportot. Edzőként nem csupán a technikai tudást adja át, hanem emberi tartást, hitet és reményt.

Együtt erősebb díjat vehetett át Berente Judit, aki több mint negyedszázada elkötelezett és meghatározó alakja a fogyatékosok sportjának, azon belül is a szervátültetett sportolók közösségének. Szervátültetett sportolóként nemcsak versenyeken, hanem közösségépítésben és érdekképviseletben is kimagaslót nyújtott. A Magyar Szervátültetettek Szövetsége elnökeként több mint tíz éve vezeti a szervezetet, amely alatt nemcsak sportolók generációit segítette hozzá az aktív élethez és a nemzetközi szereplésekhez, hanem a szervátültetettek társadalmi elfogadottságáért is rendületlenül dolgozik.

Az eseményre meghívást kaptak az 1984-es New York-i, és a 2000-es sydney-i Paralimpiai Játékok érmesei is, akik nem tudtak februárban megjelenni a Magyar Parasport Napi Paralimpiai Legendák Estjén. Így Czuth Gábor és Király Józsefné mellett köszönthettük Németh Lászlót, aki 40 éve pentatlonban szerzett ezüstérmet és az 1984-es New York-i Paralimpiai Játékok magyar bajnokai közül jelen volt hazánk eddig legeredményesebb paralimpikonja: Dr. Jeszenszky Attila, aki az 1984-es Paralimpiai Játékok négyszeres bajnoka.

A 25 évvel ez előtti Magyar Paralimpiai Csapatot Krajnyák Zsuzsanna képviselte, aki kerekesszékes vívásban Sydney-ben két bronzérmet szerzett, azóta éremkollekciója 13 paralimpiai éremre bővült, ezzel minden idők legtöbb érmével rendelkező magyar versenyzője lett.

A díjátadó ünnepség után a Közgyűlés egyhangúlag elfogadta az MPB elnöksége 2024. évi szöveges és pénzügyi beszámolóit, valamint a 2025. évi költségvetés tervet is.

A Közgyűlésen készült képek itt tekinthetők meg: https://tinyurl.com/yhmmak79

 

A Magyar Paralimpiai Bizottság 2024. évi díjazottjainak teljes névsora:

A Halassy Olivér-díjat a Magyar Paralimpiai Bizottság a parasport terén nyújtott kimagasló pályafutás elismerésérül adja. A 2024. évben ezt három olyan paralimpikon érdemelte ki, akik egyaránt szerepeltek 1984-ben, a New Yorkban megrendezett paralimpián.

 

2024. évi Halassy Olivér-díjban részesültek:

  • Czuth Gábor ezüstérmet gerelyhajító;
  • Király Józsefné háromszoros ezüstérmes atléta;
  • Kovács Győző ezüstérmes asztaliteniszező.

 

A Málnai István-díjat paralimpikonokat felkészítő edzők, nevelőedzők kaphatnak.

 

2024. évi Málnai István-díjban részesültek:

  • Hoffer József, korábbi válogatott atléta 1996-tól foglalkozik parasportolókkal. Legkiemelkedőbb tanítványa Ponyori Sándor paralimpikon atléta, aki Sydney-ben bronzérmes lett;
  • Keserű József a látássérültek judo sportjának kezdő lépéseinél irányította a magyar válogatott szakmai munkáját, és tette ezt energiát nem kímélve, számtalan sikerrel fűszerezve. Eredményei közül a 2000 és 2012 közé eső időszakban megszerzett öt paralimpiai érem kívánkozik első sorban említésre;
  • Magyarovits Zoltán három paralimpiai cikluson keresztül volt Adámi-Rózsa Zsanett felkészítő edzője, és így munkájával jelentős mértékben hozzájárult a magyar parasport sikereihez. Ezt az elhivatottságát és szakmai kiválóságát mi sem bizonyítja jobban, mint hogy 2024-ben elnyerte a Mesteredző címet is.

 

A Plesa István-díj a paralimpiai mozgalmat támogató egészségügyi szakembereknek adományozható.

 

2024. évi Plesa István-díjban részesültek:

  • Horváth Gergely gyógy- és sportmasszőr, az elmúlt paralimpiai ciklusban az ép és a para kajak-kenu csapat mellett is tevékenykedett;
  •  Jánkné Bacskai Katalin a Magyar Paralimpiai Csapat számos sportolója számára nyújtott segítséget műtét vagy sérülés utáni rehabilitáció alkalmával, vagy a világversenyekre való felkészülés ideje alatt;
  • Vigh Tímea immár két paralimpiai ciklus óta az asztalitenisz válogatott masszőre.

 

Paralimpiai Láng díj, amely egy támogatói díj, melyet az MPB elnöksége adományozhat céges, illetve magánszemély kategóriában. Ezzel a díjjal az MPB a tovább erősödő támogatói körét tudja honorálni. A díjat A Procter & Gamble Magyarország kapta. a P&G és a Magyar Paralimpiai Bizottság 2024 júniusában indították el közös kampányukat "A Mindennapok Bajnokai" néven, melynek célja a magyar paralimpikonok felkészülésének támogatása volt, különös figyelmet fordítva a fizioterápiás kezelésekre.

 

Együtt Erősebben Díj: a fogyatékosok sportjának bármely területén, ágazatában legalább egy évtizeden át kiemelkedő, magasszintű munkát végzett sportszakember, valamint a fogyatékosok sportmozgalmának támogatója kaphatja.

 

2024. évi Együtt Erősebben Díjban részesültek:

  • Mártonffy Máté Márton egy igazán inspiráló személyiség, aki nagy hatással volt a siketlimpiai sportokra és a parajégkorong fejlődésére Magyarországon;
  • Nagy József mindössze 10 évesen, 1975-ben találkozott először a vívással és a kezdetektől fogva dolgozik a kerekesszékes vívás hazai és nemzetközi térhódításáért, sikereiért;
  • Berente Judit a szervátültetett sportolóként több, mint 25 éve részese a fogyatékosok sportja rendszerének. A Magyar Szervátültetettek Szövetsége elnökeként több, mint 10 éve segíti és irányítja a szervátültetettek sport és érdekvédelmi szervezetét. 2020-ban elnyerte az év fogyatékos sportolója címet.