Rio de Janeiro, 2016. szeptember 15., csütörtök (MTI) - A +107 kg-os kategóriában versenyző erőemelő Sas Sándor az ötödik helyen végzett a riói paralimpia szerdai versenynapján.
A kerekesszékes nehézsúlyú magyar sportoló elsőre a 207 kilóval próbálkozott, ez a gyakorlata nem sikerült, de másodszorra már megbirkózott ezzel a súllyal. A harmadik kísérletére a 228 kilós egyéni csúcsot szerette volna kinyomni, de ez nem jött össze, így az ötödik helyen végzett a nyolcfős mezőnyben.
Az aranyérmet az iráni Siamand Rahman szerezte meg 305 kilós világrekorddal.
A négyfős magyar erőemelő csapat a 49 kilós Tunkel Nándor révén egy bronzéremmel zárt Rióban.
Az asztaliteniszezők csapatversenyében az egyesben ezüstérmes Csonka András Zborai Gyulával (6-8-as kategória) a franciák elleni 2-0-s sikert követően ugyanilyen arányban kikapott a kínaiaktól, így nem jutott be a csütörtöki elődöntőbe.
Eredmény:
erőemelés:
férfi +107 kg, paralimpiai bajnok:
-----------------------------------
Siamand Rahman (Irán) 305 kg - világcsúcs
2. Amr Moszaad (Egyiptom) 235
3. Dzsamil Elsebli (Jordánia) 234
...5. SAS SÁNDOR 207
Rio de Janeiro, 2016. szeptember 15., csütörtök (MTI) - Osváth Richárd ezüstérmet szerzett a kerekesszékes vívók A sérültségi kategóriájának tőr egyéni versenyében a riói paralimpia szerdai versenynapján.
A Törekvés SE 31 éves vívója - aki hétfőn kardban is második volt - 3/2-es győzelmi mérleggel zárta a csoportszakaszt, majd a legjobb nyolc között a lengyel Michal Nalewajeket (15-8), az elődöntőben pedig a kínai Szun Kangot (15-10) verte magabiztosan.
A fináléban a kínai Je Zsu-ji volt az ellenfele. A meccs elején az ázsiai vívó két tussal mindig elhúzott, majd Osváth mindig egyenlített. Ez így ment egészen 9-7-ig, ekkor azonban elmaradtak a magyar találatok, s a kínai 13-7-re ellépett. Újabb Je-tus következett, majd a magyar vívó bemozdult a rajt jel előtt, így piros lapot és büntetőpontot kapott, s ezzel véget is ért a döntő (15-8).
"Jobban hangzana, hogy kétszeres paralimpiai bajnok vagyok, de boldog vagyok a két ezüstéremmel - nyilatkozott Osváth Richárd, aki négy éve Londonban harmadik volt ebben a fegyvernemben. - A döntőbeli riválisom nagyon tudta, hogy mit kell csinálni ellenem, korábban vívtunk már többször is, most nagyon jól vívott, nem tudtam vele mit kezdeni."
Az elődöntőről a magyar vívó azt mondta: azt a kínai versenyzőt korábban még soha nem tudta megverni, nagyon örül neki, hogy most sikerült, de valószínűleg abban a csatában elfáradt fejben.
Hozzátette: abból a szempontból örül a tőr ezüstéremnek, hogy a két fegyvernemi edzője nem tudja majd "zrikálni" egymást, hiszen kardban is második lett.
"Én egy éremmel is elégedett lettem volna, azért jöttem. Nagyon örülök a két ezüstnek" - fogalmazott.
Osváthé a riói magyar küldöttség tizedik érme, öt bronz mellett ez az ötödik ezüst.
A szatmárnémeti születésű Osváth ígéretes vívó volt, bekerült a román válogatottba is, egy sérülés azonban kettétörte a pályafutását. Több műtét után egy 2008-as baleset óta nem tudja behajlítani a jobb lábát. A para-karrierje már Magyarországon indult: paralimpiai bronz- (2012, London, tőr), világbajnoki ezüst- és Európa-bajnoki aranyérmes. Most pedig immár kétszeres paralimpiai ezüstérmes is.
Rio de Janeiro, 2016. szeptember 14., szerda (MTI) - Krajnyák Zsuzsanna bronzérmet nyert a kerekesszékes vívók A sérültségi kategóriájának tőr egyéni versenyében a riói paralimpia szerdai napján.
Az UTE 37 éves sportolója a csoportjából 3/2-es győzelmi mérleggel lépett tovább, majd a negyeddöntőben 15-12-re verte a hongkongi Ng Justine Charissát, a legjobb négy között pedig 15-2-re kikapott egy másik hongkongitól, Jü Csuj Jitől.
A bronzmérkőzésen a kínai Csang Csung-cuj volt a riválisa, s óriási csatában 15-12-re nyert. Kettő-kettő után remekül kapta el a fonalat, sorban négy tust adott - ezek után mindig jött a rá jellemző üvöltés -, s 6-2-re ellépett. A folytatásban is ő irányított, 7-3, majd 9-4 lett, ekkor azonban váratlanul megtorpant. Olyannyira, hogy az ellenfél kiegyenlített, sőt, megfordította az állást. Ezután 12-12-ig fej fej mellett haladtak a felek, de a hajrában ismét a magyar vívó összpontosított jobban, s bevitte a győztes találatot is, majd a sisakját levéve, a székéből felállva ünnepelt.
"Nagyon nehéz volt" - ezek voltak az első szavai Krajnyák Zsuzsannának, aki azt mondta: a londoni negyeddöntő után ez volt élete második legnehezebb asszója. Négy éve, a brit fővárosban ugyancsak harmadik lett. "Nagyon készültek rám a kínaiak, ez érezhető volt. Nem tudtam teljesen azt vívni, amit szoktam, kellett váltanom, ami nem volt könnyű, de végül megoldottam."
A magyar sportoló szerint az elődöntőben hongkongi ellenfele elcsalta a távolságot - az asszók előtt bizonyos szabályok szerint beállítják a felek közötti távolságot -, s emiatt neki azon a találkozón nem volt esélye.
"Athénban, Pekingben és Londonban is vele vívtam a döntőbe jutásért, sajnos mindig ő győzött" - mondta az ötödik paralimpiáján szereplő Krajnyák, aki azonban hozzátette: ez a vereség nem törte le, hamar túllépett rajta, s készült a bronzmérkőzésre.
"Nem tudom, hogy 9-4 után mi történt. Kicsit talán türelmetlen lettem, azt gondoltam, mindjárt itt a vége. De szerencsére az edzőm még időben figyelmeztetett, s ez használt" - válaszolta az MTI kérdésére.
Krajnyák kedden elvesztette a harmadik helyért rendezett összecsapást párbajtőrben, most viszont megszerezte a magyar küldöttség kilencedik érmét Rióban. Négy ezüst mellett ez az ötödik bronz.
A magyar vívó rendellenességgel született, a bal lába nem fejlődött ki teljesen, ezért szerepel az A sérültségi kategóriában. Magyarország egyik legeredményesebb parasportolója a kerekesszékes vívást 1998-ban kezdte el, és azóta több világbajnoki és Európa-bajnoki címet nyert, a paralimpiákon pedig ezt megelőzően nyolcszor volt dobogós egyéniben és csapatban.
Rio de Janeiro, 2016. szeptember 14., szerda (MTI) - Sors Tamás a negyedik, Tóth Tamás pedig a hatodik helyen végzett az S9-es sérültségi kategória 50 méteres gyorsúszó számában a riói paralimpia keddi versenynapján.
A délelőtti előfutamból Tóth az ötödik, Sors a hatodik legjobb idővel került be az esti döntőbe, ahol ennek megfelelően előbbi a 2-es, utóbbi a 7-es pályán úszott.
A finálé óriási csatát hozott, a végén századok döntöttek, s végül a brit Matthew Wylie csapott először a célba.
Némi meglepetés, hogy Sors megelőzte a hétfőn 100 méter gyorson harmadik Tóthot, aki négy éve, Londonban ezüstérmet szerzett ebben a számban. Sors kilenc, míg Tóth 23 századmásodperccel maradt el a győztestől.
Kedden este ez volt az egyetlen magyar érdekeltségű döntő az uszodában.
Eredmény:
úszás:
férfi 50 m gyors (S9), paralimpiai bajnok:
-------------------------------------------
Matthew Wylie (Nagy-Britannia) 25.95 mp
2. Timothy Disken (Ausztrália) 25.99
3. Jamada Takuro (Japán) 26.00
4. SORS TAMÁS 26.04
...6. TÓTH TAMÁS 26.18
slr \ sma